Organizator:

PS5 zaprezentowane. Jak wypada na tle Xbox Series X?

Podziel się

Wiemy już coraz więcej na temat nowych konsol. Jak wypadają w bezpośrednim starciu?

Wczorajsza prezentacja była bezpośrednią odpowiedzią na informacje, jakie Microsoft przekazał na temat swojej nowej konsoli –  Xbox Series X. Firma z Redmond dosłownie dwa dni wcześniej zdradziła szczegóły dotyczące tego, co nowy Xbox będzie skrywał w środku. Sony postanowiło nie zwlekać i momentalnie zdecydowało się na podobny ruch. Tym samym możemy pokusić się o porównanie, która z konsol nowej generacji, przynajmniej na papierze, prezentuje się lepiej.

Łamiąc chronologię, zacznijmy od Sony. Mark Cerny, główny architekt PS5 skupił się na wszystkich aspektach związanych z technologią, jaka zostanie wykorzystana w nowej konsoli. Najwięcej uwagi poświęcono jednak dyskom SSD. Te mają być bardzo, bardzo szybkie i być głównym wyróżnikiem na tle konkurencji. Ich wydajność to co najmniej 5GB/s, a dzięki nowemu systemowi kompresji prędkość ma wzrosnąć nawet do 9 GB/s. W pozostałych parametrach PS5 wypada podobnie/słabiej od Xboxa. Pełną specyfikację znajdziecie poniżej.

Źródło: Blog PlayStation

Przejdźmy do Xboxa. Konsola Series X oferuje w wielu aspektach podobne możliwości do swojego konkurenta. Na wyróżnienie zasługuje na pewno wyższe taktowanie procesora, ale nie jest to tak drastyczna różnica, jak w przypadku dysków SSD. Skoro już o dyskach mowa, te zainstalowane w konsoli Microsoftu, choć większe pod względem pojemności ( 1TB vs 825 GB) to posiadają dużo niższą przepustowość. To jedynie 2,4 GB/s. Tutaj różnica na korzyść konsoli Sony jest wyraźna i może być widoczna nie tylko w rozgrywce, ale także w cenie. Wyższej cenie. Plusem po stronie Microsoftu  jest wsteczna kompatybilność która ma sięgać nawet wybranych tytułów na Xboxa pierwszej generacji. Z drugiej strony na PS5 będziemy mogli zagrać wyłącznie w gry, pochodzące z poprzedniej generacji konsoli Sony. Pełną specyfikację Xbox Series X znajdziecie poniżej:

Źródło: strona Xbox

Xbox, czy PlayStation? Kto wygra walkę o serca graczy? Dziś trudno odpowiedzieć na pytanie. Po pierwsze nie wiemy, na ile specyfikacja konsol przełoży się na prawdziwe doznania podczas gry. Cena również będzie miała znaczenie. Najprawdopodobniej to Xbox będzie z tej dwójki tańszą opcją. Czy Sony zdoła przekonać graczy, aby dopłacili do ich konsoli? Nie bez znaczenia będą również tytuły na wyłączność, które dla wielu osób są ważnym argumentem przy wyborze platformy. Na odpowiedzi na te pytanie przyjdzie nam jeszcze poczekać. Jedno jest pewne, jest na co czekać i również z niecierpliwością wyczekujemy momentu, gdy będziemy mogli przetestować zarówno jedną, jak i drugą konsolę.