Organizator:

PGA wróciło do gry!

Podziel się

To były trzy dni pełne emocji! Wracająca po przerwie Poznań Game Arena przyciągnęła licznymi grami, możliwością testowania sprzętu i przede wszystkim spotkania innych graczy.

Dwa lata i dwa dni – dokładnie tyle fani gamingu i nowych technologii musieli czekać na kolejną odsłonę Poznań Game Arena. Po przerwie spowodowanej pandemią wydarzenie powróciłona Międzynarodowe Targi Poznańskie. – Od początku byliśmy zdeterminowani, aby PGA powróciłow tradycyjnej, stacjonarnej formule – przyznaje Łukasz Wołonkiewicz, Dyrektor Poznań Game Arena. – Tym bardziej cieszymy się, że finał naszych starań jest tak pomyślny. Świetna frekwencja oraz pozytywne opinie ze strony wystawców są dla nas potwierdzeniem, że obrana przez nas strategia okazała się słuszna i dostarczyła wszystkim uczestnikom niezapomnianych wrażeń i emocji – dodaje.   

Gry przede wszystkim

Blisko 100 różnych tytułów mogli przetestować uczestnicy targów Poznań Game Arena. Wśród nich znalazły się niszowe produkcje stworzone przez twórców niezależnych, gry dla najmłodszych oraz premierowe tytuły takie jak Far Cry 6, czy Back 4 Blood. Oczywiście nie mogło zabraknąć najlepszego sprzętu, który zapewnił doskonałe doświadczenia z obcowania ze wspomnianymi grami. Ekspozycję wypełniły również niesamowite symulatory, cieszące się ogromną popularnością wśród zwiedzających. Poszczególni wystawcy wykazali się nie lada kreatywnością przy tworzeniu swoich stoisk. Komputronik zaprosił graczy do gamingowego oktagonu, a Genesis stworzył z kolei wymarzony pokój gracza.

Moc atrakcji na scenie głównej

Tradycyjnie ważnym miejscem na mapie PGA była scena główna, która podobnie jak w poprzednich latach dostarczyła wielu pozytywnych wrażeń i niezapomnianych emocji. Program sceny zdominował przede wszystkim esport. Przed publicznością zaprezentował się m.in. zespół devils.one, który był gospodarzem pojedynków w Valorant. Fani tej gry mogli nie tylko śledzić zmagania, ale również samemu przystąpić do rywalizacji. Coś dla siebie znaleźli również fani serii FIFA. Na PGA mogliśmy zobaczyć towarzyski mecz pomiędzy drużynami Arki Gdynia i Illegal eSports. Chwilę później osoba wylosowana z publiczności osoba mogła przystąpić do meczu z… Karolem Linettym! Reprezentant Polski zmierzył się z jednym uczestników PGA. O profesjonalny komentarz zadbał z kolei znany aktor  Kuba Wesołowski. Organizatorem tego szczególnego pojedynku była marka Triggy. Zwieńczeniem esportowych zmagań były pojedynki Tekken 7 oraz Mortal Kombat 11.

Program sceny głównej uzupełniły ciekawe pokazy i prelekcje. O swoich projektach opowiedzieli przedstawiciele marek Klabater i Monster Couch. Hubert Blejch przypomniał z kolei jak przed kilkoma laty pobił na PGA rekord Guinnessa w grze bez przerwy.

Głównym punktem programu był jednak finał PGA Genesis Cosplay Show. 25 finalistów zaprezentowało publiczności swoje niezwykłe kreacje, nawiązujące go postaci z szeroko rozumianej popkultury. Poziom zaprezentowanych kreacji był niezwykle wysoki, a jury miało twardy orzechdo zgryzienia. Sami cosplayerzy byli niezwykle barwną częścią wydarzenia, uczestnicząc w nim przez wszystkie trzy dni.

Nagrody i wyróżnienia

Przy okazji PGA nie mogło oczywiście zabraknąć wyróżnień dla twórców gier. Pierwszego dnia targów poznaliśmy laureatów plebiscytu CEEGA, którego celem jest promocja produkcji z Europy Środkowo-Wschodniej. Najwięcej, bo aż trzy statuetki, w tym tę najważniejszą dla najlepszej gry zgarnął Cyberpunk 2077. Dzień później poznaliśmy z kolei laureatów PGA Awards dla najlepszych gier Indie. Oto zwycięzcy:

Best Indie Booth - Frozen District

Best Indie International Game - Heavy Duty Challenge

Best Indie Game - Against The Storm

Festiwal Gier Historycznych i Zaangażowanych Społecznie

Wstępem do tegorocznej edycji PGA był Festiwal Gier Historycznych i Zaangażowanych Społecznie. Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu miałna celu pokazanie gier z zupełnie innej perspektywy – jako części kultury, która może poruszać ważne społecznie zagadnienia. Oprócz interesujących prelekcji z udziałem polskich twórców,w ramach Festiwalu zorganizowano maraton tworzenia gier pod nazwą Polish-Swiss Game Jamon Sustainability. Stworzone projekty miały nawiązać do tematyki związanej z ochroną środowiska. 40 uczestników game jamu wykazało się nie lada kreatywnością, tworząc interesujące projekty.

Do zobaczenia za rok!

Tegoroczna edycja Poznań Game Arena przeszła do historii. Organizatorzy już dziś zapraszają na kolejną odsłonę tego wyjątkowego wydarzenia. PGA 2022 zaplanowano na 7-9 października.