Organizator:

Zapisz się i zaprogramuj swoją przyszłość!

Podziel się

„Zaprogramuj swoją przyszłość” – pod takim hasłem odbędzie się druga edycja Ogólnopolskich Mistrzostw IT. Zapisy ruszyły 5 września 2023 r.

Pierwsze Ogólnopolskie Mistrzostwa IT odbyły się w 2022 r. podczas targów Poznań Game Arena (PGA) na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP). Wydarzenie zgromadziło setki młodych ludzi i nauczycieli, których pasją jest świat systemów operacyjnych, sieci komputerowych, programowania, robotyki, a także projektowania i druku 3D oraz cyberbezpieczeństwa. W półfinałach I Ogólnopolskich Mistrzostw IT wzięło udział 2201 zespołów dwuosobowych z całej Polski - to 4402 odważnych młodych ludzi gotowych na podejmowanie wyzwań.

To przedsięwzięcie to świetna okazja, by zaprezentować młodym ludziom nowoczesne technologie cyfrowe, obecne już niemal w każdej dziedzinie życia. Cel jest jeden - zmotywować ich do rozwijania swojej ścieżki zawodowej w kierunku branży IT. Dzięki partnerom Ogólnopolskich Mistrzostw IT – globalnym i lokalnym firmom, które angażują się w projekt – młodzież ma niepowtarzalną okazję, by w jednym miejscu sprawdzić swoją wiedzę o najnowszych rozwiązaniach IT, poznać nowoczesne produkty i technologie.

Ogólnopolskie Mistrzostwa IT odbędą się w dziewięciu Dywizjach: 

  • Windows 11 Pro
  • Solve For Tomorrow
  • Cyberbezpieczeństwo
  • GameDev
  • Programowanie
  • Robotyka
  • Cloud
  • Druk 3D
  • AI

Do udziału w Ogólnopolskich Mistrzostwach IT zapraszamy uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, których pasją są nowe technologie. Gwarantujemy im edukację i możliwość zdobywania doświadczeń dzięki praktycznym konkurencjom i bezpośrednim kontaktom ze specjalistami z branży IT.  Wydarzenie obejmuje bardzo szeroko pojętą informatykę - od systemów operacyjnych, programowania, poprzez tworzenie scenariuszy gier, robotykę, druk 3D, aż po cyberbezpieczeństwo. Chcemy pomóc młodym ludziom rozwijać zainteresowania dzięki współpracy z ekspertami z branży IT” – mówi Adrian Dekowski, Prezes V8 Team, organizator II Ogólnopolskich Mistrzostw IT.

Finały i konkurencje praktyczne Ogólnopolskich Mistrzostw IT odbędą się w dniach 6-7 października podczas PGA. 

“Targi Poznań Game Arena mogą pochwalić się wieloletnią historią, którą tworzą wspólnie z tysiącami fanów gamingu zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Ta długa podróż miała znaczący wpływ na rozwój krajowego rynku gier i multimediów. Od roku 2004 Poznań stał się de facto stolicą gier komputerowych, a nasze targi nie tylko przyciągają dziesiątki tysięcy entuzjastów, ale także najlepszych producentów oraz firmy działające w obszarze tworzenia światów gier i rozrywki multimedialnej.” - mówi dyrektor Grupy MTP Dariusz Wawrzyniak.

Pierwszy dzień Mistrzostw IT będzie poświęcony rozgrywkom dla uczniów szkół podstawowych, drugiego dnia swoich sił w rozwiązywaniu zadań przygotowanych przez Partnerów Mistrzostw spróbują uczniowie szkół ponadpodstawowych.

Po pierwszej edycji mocno się zmobilizowaliśmy. MIT ewoluował, nabraliśmy rozpędu, rozpoczynamy kolejną edycję wsparcia edukacji zawodowej kompetencjami rynkowymi. Przygotowujemy niespodziankę dla wszystkich nauczycieli, którzy pojawią się na finałach na PGA. Nie zapominamy o nich, bo to właśnie nauczyciele otwierają przed młodymi ludźmi możliwości rozwoju i sprawdzenia się, wzmacniając proces edukacyjny w szkole. Jest MOC! Jest ENERGIA! Gwarantuję, że starczy jej dla wszystkich, gdyż jesteśmy Legionem Edukacyjnych Dywizji IT” – mówi Przemysław Muller, Dyrektor Operacyjny ds. Edukacji V8 TEAM.   

Szczególne miejsce podczas II Ogólnopolskich Mistrzostw IT zajmą seminaria dla nauczycieli. Będą to programy szkoleniowe:Windows 11 Pro, przygotowane przez Microsoft, Solve For Tomorrow pod czujnym okiem ekspertów firmy Samsung oraz Cyberbezpieczeństwo z organizacją ISSA. W czasie Mistrzostw IT zostanie zorganizowana konferencja Ogólnopolskie forum ISSA Local - bezpieczna rozrywka w sieci. Partnerzy Mistrzostw IT wprowadzą nauczycieli w świat najnowszych rozwiązań cyfrowych niezbędnych w pracy zawodowej, atrakcyjnych i wartościowych zarówno dla nich samych, jak i uczniów, którzy mogą z nich korzystać na lekcjach. Na najbardziej wytrwałych czeka wyjątkowa nagroda - nauczyciele uczestniczący w warsztatach edukacyjnych, otrzymają cyfrową odznakę “Lidera Cyfryzacji” wydaną przez Instytut Badań Edukacyjnych (IBE) wraz z partnerami MIT -  cyfrowe certyfikaty potwierdzające umiejętności zawodowe.

W ramach programu przygotowanego przez Microsoft, dedykowanego nauczycielom “Windows 11 PRO”, uczestnicy przetestują w praktyce rozwiązania technologiczne Microsoft. Także Samsung przedstawi program Solve for Tomorrow, w którym wspiera rozwój kompetencji przyszłości tzw. 4k: kreatywności, komunikacji, kooperacji oraz krytycznego myślenia.

Ogólnopolskie Mistrzostwa IT zyskały już ambasadorów, którzy wspierają uczestników na każdym etapie rozgrywek. Ambasadorką Mistrzostw jest Barbara Halska – nauczycielka przedmiotów zawodowych w Edison International School w Warszawie, nagrodzona tytułem Nauczyciel Roku 2014, specjalistka ds. Marketingu w firmie Hostersi, współautorka podręcznika do kwalifikacji E13 i EE08 na kierunku technik informatyk oraz współautorka podstawy programowej z informatyki, technik programista, ekspertka ORE i MEN. Ambasadorem Ogólnopolskich Mistrzostw IT jest również Grzegorz Duda - mechanik z powołania i wykształcenia, czternastokrotny mistrz Polski w wyścigach i rajdach samochodowych oraz integrator rozwiązań IT w branży automotive.

Zapisy do udziału w Ogólnopolskich Mistrzostwach IT ruszyły 5 września 2023 r. na https://www.mistrzostwait.com/. Eliminacje odbędą się w szkołach. Kolejny etap to półfinały - testy online w wybranych kategoriach Mistrzostw.      

Finały to konkurencje na stanowiskach przygotowanych przez Partnerów w strefie Mistrzostw IT na Poznań Game Arena – to edukacja w praktyce, możliwość zdobywania nowych umiejętności, rozmowy z ekspertami branży IT, a przy tym dobra zabawa i możliwość rozwijania pasji. 

Organizatorami Ogólnopolskich Mistrzostw IT są V8Team oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie. Mistrzostwa IT są objęte patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Gov Tech, MEiN Tech, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, NASK, PIIT, Polskiego Towarzystwa Informatycznego. Patronem edukacyjno-medialnym jest Vulcan, a merytorycznym - Instytut Badań Edukacyjnych.

Partnerami Mistrzostw IT są: Samsung, Microsoft w ramach Windows 11 PRO, ALSO Polska, Cyfrowy Dialog, PCSS, 11 bit studios, Liga Niezwykłych Umysłów, CMP, 3D Phoenix, Nexa, Markforged, SMARTTECH, CadExpert, IronCad, Tmsys, VPI Polska, Cisco Networking Academy, Trecom, ISSA, Cyfrowy Dialog, Testportal, Fundacja ALE Nauczanie, PSC, Duda Motorsport, Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii, Fundacja ECD, CyberSkiller, Fundacja STEAM, No Fluff Jobs, Hostersi, GoCloud.pl oraz ThunderIT.