Organizator:

Weekend pełen najlepszej rozrywki (nie tylko) dla graczy – podsumowanie Poznań Game Arena 2023

Podziel się

Za nami siedemnasta edycja Poznań Game Arena 2023. Przez trzy dni na Międzynarodowych Targach Poznańskich zaprezentowały się czołowe marki gamingowego świata. W zakończonych właśnie targach rozrywki i multimediów wzięło udział 52 749 zwiedzających.

Liderzy branży obecni na targach

Poznań Game Arena co roku przyciąga największe i najważniejsze marki branży gamingowej. Na liście złożonej z ponad stu wystawców znalazły się takie firmy jak Xbox, Bethesda, Ubisoft, CD PROJEKT RED, Bandai Namco, Wargaming, 11 bit studios i wielu innych. Tak mocna obsada pozwoliła stworzyć wyjątkową ekspozycję, gwarantującą długie rodziny rozrywki na najwyższym poziomie.

PGA przyciąga znane marki nie z branży gamingowej. Sponsorem głównym Poznań Game Arena 2023 został Rockstar Energy Drink, sponsorem była marka KitKat, a partnerem Doritos. Cała wymieniona trójka przygotowała na PGA imponujące strefy, które dostarczały rozrywki na długie godziny.

Bogata lista premier

Tegoroczna edycja PGA obfitowała w liczne premierowe i przedpremierowe tytuły. Wśród nich znalazły się hitowe produkcje, które skradły, lub wkrótce skradną serca graczy na całym świecie. Na Poznań Game Arena pojawiły się m. in. takie gry jak S.T,A,L.K.E.R. 2, Cyberpunk 2077: Widmo Wolności, Tekken 8, Assasin’s Creed Mirage, Ghostrunner 2, The Invincible, The Thaumaturge, Just Dance 2024, Prince of Persia The Lost Crown, czy najnowsza aktualizacja do gry World of Warships, bazująca na legendarnej produkcji Heroes of Might and Magic III.

Wystawcy nie tylko pozwalali na ogrywanie nowych tytułów, ale tworzyli również wyjątkowe strefy tematyczne, zbudowane wokół własnych gier. Idealnym przykładem jest Bethesda, która zabrała zwiedzających do świata takich produkcji jak Starfield, Fallout 76, czy Elder Scrolls.

Esportowa rywalizacja na PGA

Nieodłącznym elementem Poznań Game Arena są turnieje esportowe, które podobnie jak
w poprzednich latach cieszyły się sporym zainteresowaniem. Szczególnie bogaty wybór mieli fani piłki nożnej. Zarówno w strefie Ekstraklasa Games, jak i PZPN pojawiło się wiele stanowisk do grania, na których czekały EA Sports FC i eFootball. Coś dla siebie znaleźli również fani Counter-Strike’a, League of Legends oraz innych popularnych gier. Zwiedzający mogli wybierać spośród wielu konkursów i turniejów, organizowanych przez wystawców Poznań Game Arena.

Nowości na tegorocznym PGA

Poznańskie targi rozrywki i multimediów mogą pochwalić się już blisko 20-letnią historią, zbudowaną z ponad 600 tysiącami graczy z Polski i zagranicy. Przez ten czas wydarzenie znacznie ewoluowało, a organizatorzy cały czas starają się wprowadzać do programu ciekawe nowinki. W tym roku po raz pierwszy w historii na Poznań Game Arena pojawiła się oficjalna strefa LEGO. Jej największą, i to dosłownie, gwiazdą był ogromny 4-metrowy Bowser z serii gier Super Mario.

Stoisko LEGO było częścią zupełnie nowej przestrzeni na PGA, jaką jest Strefa Rodzinna.
W trakcie tegorocznej edycji wydarzenia cały pawilon poświęcony został atrakcjom, dedykowanym całym rodzinom, w tym przede wszystkim najmłodszym fanom gamingu Oprócz wspomnianego wcześniej LEGO, w strefie rodzinnej pojawiły się takie marki jak Nintendo, KitKat i Doritos.

Nowością na tegorocznym PGA było także pojawienie się nowych scen tematycznych. Oprócz Sceny Głównej, będącej nieodłącznym elementem każdej edycji targów, na mapie wydarzenia pojawiły się Scena Family oraz Scena Geek. Przez trzy dni zaprezentowali się na nich liczni pasjonaci, twórcy oraz eksperci z najróżniejszych dziedzin związanych z gamingiem.

Kilkadziesiąt gier indie na PGA

Na Poznań Game Arena nie mogło zabraknąć twórców niezależnych, którzy ponownie zaskoczyli zwiedzających swoją kreatywnością. Przygotowane przez nich gry dawały dużo frajdy, a szeroki zakres gatunków, jakie pojawiły się w strefie, sprawił, że każdy fan gier znalazł coś dla siebie.

Spośród produkcji obecnych na PGA tradycyjnie wybrano te najciekawsze, przyznając statuetki w plebiscycie PGA Awards. Jury konkursu nagrodziło następujące stoiska:

Best Indie Game:

Star Drifters – First Dwarf

Best Indie International:

Triomatica Games – Boxville (Ukraina)

Best Indie Booth:

Live Motion Games SA - Chornobyl Liquidators

Cosplayerzy ponownie zrobili show

Uczestnictwo cosplayerów dodaje PGA niezwykłego kolorytu. Osoby przebrane za postaci z szeroko rozumianej popkultury są obecne przez wszystkie dni targów, ale to właśnie finał PGA Genesis Cosplay Show na Scenie Głównej jest zwieńczeniem obecności i wisienką na torcie całych targów.

Poziom tegorocznego konkursu jak zwykle był bardzo wyrównany, a cosplayerzy wprawili w zachwyt publiczność oraz jury, które oceniało ich stroje i prezentacje. Najważniejsze nagrody trafiły do:

 • Grand Prix - Ashe z Overwatch 2
 • Strój - Algiedi Morgana z League Legends
 • Show - Senua z Hellblade

Wyróżnienia: Endżii, Asgardian Fraud i Quell

Najlepsze stoiska na Poznań Game Arena

Złoty Akant to nagroda ustanowiona przez Grupę MTP w 2003 roku. W ten sposób uhonorowane zostają najlepsze stoiska na wydarzeniach targowych, w tym na Poznań Game Arena. Statuetki, które zostały przyznane podczas uroczystego otwarcia targów trafiły
do następujących wystawców:

 • Xbox
 • BANDAI NAMCO
 • Rockstar Energy Drink
 • UBISOFT
 • DORITOS
 • KITKAT
 • LEGO
 • 11 BIT STUDIOS
 • KOMPUTRONIK / LENOVO
 • GENESIS
 • COUGAR

Nagrody dla najlepszych gier w Europie Środkowo-Wschodniej

Poznań Game Arena oraz odbywająca się w tym samym czasie konferencja GIC, to wydarzenia promujące twórców gier z Europy Środkowo-Wschodniej. Podobna idea przyświeca organizatorom plebiscytu CEEGA, którego finałowa gala po raz kolejny odbyła się podczas wspólnego weekendu Poznań Game Arena i Game Industry Conference.

Tytuł najlepszej gry został przyznany dla Hard West 2 studia Ice Code Games. Oto pozostali laureaci:

 • Visual art – Scorn studia Ebb Software
 • Audio – Layers of Fear studia Bloober Team/Anshar Studios
 • Design – Hard West 2 studia Ice Code Games
 • Narrative – Sherlock Holmes: The Awakened studia Frogwares
 • Technology – Gloria Victis: Medieval MMORPG studia Black Eye Games
 • Hidden Gem – Midnight Fight Express stworzona przez Jakuba Dzwinela
 • Best Mobile Game – Railbound studia Afterburn

Wyższa frekwencja

Ciekawe stoiska, hitowe gry oraz liczne atrakcje znalazły odzwierciedlenie w tegorocznej frekwencji. W Poznań Game Arena wzięło udział 52 749 zwiedzających. Kolejna edycja wydarzenia zaplanowana jest na jesień 2024 roku. Dokładna data nie jest jeszcze znana.