Organizator:

Historia PGA

Podziel się

Osiemnastoletnia, bogata historia i setki tysięcy zadowolonych fanów gamingu i nowych technologii - Poznań Game Arena to najważniejsze, branżowe wydarzenie w Europie Środkowo-Wschodniej.

Historia PGA - od gier wszelakich do gamingowego raju

Targi Poznań Game Arena mają już 14-letnią historię, którą zbudowaliśmy wspólnie z niemal 600 000 fanów gamingu z polski i z zagranicy, wpływając na rozwój Polskiego rynku gier i multimediów. Począwszy od roku 2004, Poznań staje się stolicą gier komputerowych a nasze targi przyciągają nie tylko dziesiątki tysięcy fanów, ale też najlepszych producentów i firmy tworzące świat gier i rozrywki multimedialnej. 

2004 - wtedy wszystko się zaczęło... 

W 2004 roku, po raz pierwszy Poznań Game Arena ujrzało światło dziennie, jednak w nieco innej formie niż jest znane obecnie, nie tylko ze względu na tematykę, ale też termin, gdyż impreza rozpoczęła się we wtorek 20 kwietnia a zakończyła w piątek 23. Na powierzchni niespełna 3 500 m2 gry komputerowe mieszały się z grami tradycyjnymi. Do dzisiaj z łezką w oku wspominamy stare podręczniki do Dungeons & Dragons 😉

Gwoździem programu były wówczas; turniej FIFA 2004 i finał zmagań w Counter Strike z niewyobrażalnymi jak na tamte czasy nagrodami finansowymi (12 tys. zł). 

Impreza kręciła się wtedy wokół kilku tematów, takich jak: Mobile, Tournament, Skate czy Fantasy, tworząc kompleksową ofertę, dopasowaną do ówczesnych potrzeb aktywnej młodzieży.  

 

2005-2009 - gry, fantastyka i paintball

W 2005 r. PGA zostało oficjalnie podzielone na 3 bloki tematyczne:

  • Digital Arena – blok poświęcony rozrywce multimedialnej, grom komputerowym i nowoczesnym technologiom
  • Fantasy Arena – miejsce dla miłośników gier karcianych, figurkowych, planszowych, RPGów, bitewniaków, szachów oraz brydża, ale też ogólnie pojętej fantastyki
  • Extreme Arena – później zmieniony na Paintball Arena blok dla fanów ASG, Paintballa i odtwórstwa paramilitarnego

W ciągu 4 lat impreza bardzo szybko urosła i stało się jasne, że to blok gier komputerowych oraz rozrywka multimedialna przyciąga największe tłumy. Dlatego rozpoczęto plany przebudowy targów PGA tak, by za parę lat podbić serca wszystkich polskich fanów gier.

W tym okresie zwiększała się powierzchnia wystawy, ilość wystawców oraz ich ranga, to tutaj swoje najnowsze rozwiązania pokazywały marki takie jak Intel, XBox, Sony, Asus czy MSI. Pojawiało się również coraz więcej ważnych premier: Prapremiera Nintendo Wii w 2006, światowa premiera Kolony 2106 na Atari w 2009, przedpremierowy pokaz gry Wiedźmin w 2008 czy premiera wersji figurkowej gry World of Warcraft w tym samym roku. 

Dwa lata niebytu...

W 2009 r. Poznań Game Arena odbyło się ostatni raz w Poznaniu jako podzielona na trzy niezależne bloki tematyczne impreza. Na ten czas ekipa PGA zorganizowała w październiku 2010 r. warszawskie targi elektroniki użytkowej i gier video ON/OFF, które pozwoliły nawiązać wiele owocnych kontaktów biznesowych oraz jeszcze lepiej zbadać rynek i potrzeby graczy. Organizatorzy PGA jednak nie odpuścili swojej idei stworzenia najlepszej imprezy dla graczy i opracowywali powrót imprezy "na salony". 

2012-2014 nowe rozdanie 

Po dwóch latach nieobecności i przygotowań ostatecznie Poznań Game Arena odbyło się w 2012 r. znów na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, w spektakularnej formie jako największe oraz najważniejsze w Polsce targi dedykowane ściśle grom komputerowym i temu rozwijającemu się rynkowi.  35 tys. zadowolonych zwiedzających nie mogło się mylić – to był słuszny kierunek rozwoju, który należało kontynuować. 

Przez kolejne lata, organizatorzy pracowali nad rozwojem imprezy i utwierdzili się w przekonaniu, że październik to najlepszy termin dla PGA. 

2015 - 2019: game dev, influencerzy i e-sport na najwyższym poziomie 

Od roku 2015 impreza zyskała dwa ważne punkty programu, które pozwoliły na dalszy rozwój wydarzenia i odpowiadały na różnorodne zapotrzebowania społeczności graczy i fanów rozrywki. 

Game Industry Conference (GIC) - czyli konferencja dedykowana twórcom i wydawcom gier 

Stars4Fans - czyli meetup z influencerami i gwiazdami Youtube, dedykowany szerokiej publiczności 

Od tego momentu obydwa wydarzenia stały się stałym punktem programu PGA i rozwijają się wraz z targami. 

Ważnym elementem obecnych edycji PGA jest również e-sport, którego rozgrywki towarzyszą imprezie od samego początku. Od kilku lat, podczas PGA rozgrywane są turnieje mistrzowskie i mecze najwyższej rangi w gry takie jak: CS:GO, League of Legends, Tekken, Fifa czy Farm Simulator, wspierane organizacyjnie przez międzynarodowe federacje takie jak ESL. 

Cosplay to również stały element Game Areny. Twórców odtwarzających postaci z gier i popkultury, można spotkać na każdej edycji naszej imprezy. Od kilku lat organizujemy też Cosplay Show - czyli konkurs na najlepsze przebranie z atrakcyjnymi nagrodami od sponsorów. W ubiegłej edycji odwiedziło nas niemal 500 twórców Cosplay! 

2021 - obecnie: powrót po pandemii 

Pandemia COVID-19 odcisnęła mocne piętno na całej branży targowej. Dzięki wytężonej pracy już w 2021 roku udało się powrócić do kalendarza wydarzeń Grupy MTP. PGA 2021, odbywające się jeszcze reżimie sanitarnym było pozytywnym wyjątkiem i jedynym tak dużym wydarzeniem na świecie, które doszło do skutku w formie stacjonarnej. 

Rok później targi Poznań Game Arena odbyły się już z pełnym rozmachem. Do Poznania powróciły czołowe gamingowe marki, a wydarzenie odwiedziło ponad 47 tysięcy zwiedzających.