Nasza Historia
18 lat historii. Ponad 700 tysięcy fanów gamingu i nowych technologii. Setki godzin niezapomnianych wrażeń. Poznań Game Arena to najważniejsze branżowe wydarzenie w Europie Środkowo-Wschodniej. Dowiedz się, jak do tego doszło!
Poznań Game Arena - #TuBijeSerceGamingu
Festiwal Poznań Game Arena ma już na koncie 18 edycji, które budowaliśmy wspólnie z setkami tysięcy fanów gamingu z Polski i z zagranicy, aktywnie włączając się w rozwój polskiego rynku gier i multimediów. Od 2004 pracujemy nad tym, aby uczynić z Poznania prawdziwą stolicę elektronicznej rozrywki, z roku na rok rozbudowując nasz program i zapraszając topowych przedstawicieli branży. Dowiedz się, jakie były nasze początki i droga do zostania największym eventem gamingowym w Europie Środkowo-Wschodniej.
2004: Wchodzimy do gry!
Pierwsza odsłona Poznań Game Arena miała miejsce aż 20 lat temu. Fiuu, jak to zleciało!
Bawiliśmy się wtedy w tym samym miejscu, ale w dużo mniejszej skali - i w innym terminie. Impreza rozpoczęła się nie w piątek, a we wtorek, i nie w październiku, a w kwietniu. Na powierzchni niespełna 3 500 m2 gry komputerowe mieszały się z grami tradycyjnymi - do dziś łezka nam się w oku kręci, jak przypomnimy sobie stare podręczniki do Dungeons & Dragons… 😉
Głównym punktem programy był wówczas turniej FIFA 2004, a także finał zmagań w Counter Strike z niewyobrażalnymi, jak na tamte czasy, nagrodami finansowymi o wartości 12 000 złotych.
Tematyka imprezy kręciła się wokół stref Mobile, Tournament, Skate, Moto, oraz Fantasy i składała się na kompleksową ofertę, dopasowaną do ówczesnych potrzeb aktywnych graczy.
2005 - 2009: Elektronika, fantastyka i kulki
W 2005 roku Poznań Game Arena oficjalnie podzieliło się na trzy bloki tematyczne:
- Digital Arena - czyli blok poświęcony rozrywce multimedialnej, grom komputerowym i nowoczesnym technologiom;
- Fantasy Arena - zrzeszająca miłośników tradycyjnych gier planszowych, figurkowych i karcianych, papierowych RPGów, bitewniaków, szachów oraz brydża; pod parasolem ogólnie pojętej fantastyki;
- Extreme Arena (później: Paintball Arena) - blok atrakcji poświęconych fanom ASG, paintballa oraz odtwórstwa paramilitarnego.
Przez następne 4 lata impreza mocno się rozrastała i stawało się coraz bardziej jasne, że to właśnie gry komputerowe przyciągają na targi największe tłumy. W tym okresie sukcesywnie zwiększała się powierzchnia wystawy, ilość wystawców i atrakcji. Dołączyły do nas takie marki, jak Intel, Xbox, Sony, Asus, czy MSI, a wraz z napływem czołowych graczy w branży, mogliśmy zapewnić uczestnikom jeszcze więcej emocji i wrażeń, w tym ważnych dla środowiska premier: prapremiery Nintendo Wii (2006), Wiedźmina (2008), figurkowego World of Warcraft (2008), czy światowej premiery Kolony 2106 na Atari (2009).
2010 - 2012: Zawieszenie broni?
W 2009 odbyła się ostatnia edycja Poznań Game Arena w znanej dotychczas formule. Mimo, że impreza zniknęła z mapy Poznania na 2 lata to wcale nie próżnowaliśmy w tym czasie! Zależało nam na dalszym rozwoju i jeszcze lepszym zrozumieniu rynku, dlatego w 2010 roku zaangażowaliśmy się w organizację warszawskich targów elektroniki użytkowej i gier video ON/OFF. To doświadczenie pozwoliło nam nawiązać wiele owocnych kontaktów biznesowych i wyklarować wizję na nadchodzące edycje Poznań Game Arena.
2012 - 2014: Nowe rozdanie
Po dwóch latach planów i przygotowywań, Poznań Game Arena w końcu wróciło na (targowe) salony - i to w jakim stylu!
Skupienie tematyki imprezy na grach komputerowych i branży gamingowej było słuszną decyzją. W 2012 PGA przyciągnęło rekordową wtedy liczbę 35 000 tysięcy zwiedzających i zdobyło status największych targów growych w Polsce.
Przez kolejne lata dalej pracowaliśmy na sukces Poznań Game Arena i utwierdziliśmy się w przekonaniu, że październik to idealny miesiąc na naszą imprezę… i tak już zostało. 😉
2015 - 2019: Wejście na wyższy level
W odpowiedzi na prężny rozwój branży gier w Polsce oraz influencerski boom w sieci, od 2015 roku Poznań Game Arena poszerzyło się o dwa kolejne, mega duże punkty programu:
Game Industry Conference (GIC) - czyli przestrzeń dedykowaną twórcom i wydawcom gier, ułatwiającą nawiązywanie kontaktów i współprac;
Stars4Fans - meetup z influencerami i gwiazdami gamingowego Youtuba, który pozwalał na komfortową interakcję między twórcami, a ich fanami.
Z kolei esport, który był z nami od samego początku, “urósł” razem z PGA. Od kilku edycji rozgrywane są u nas turnieje mistrzowskie i mecze najwyższej rangi w gry takie jak: CS:GO, League of Legends, Tekken, FIFA czy Farm Simulator, wspierane organizacyjnie przez międzynarodowe federacje, takie jak ESL.
Nie sposób zapomnieć też o cosplayu, bez którego trudno nam już wyobrazić sobie PGA. W organizowanym przez nas Cosplay Show biorą udział zarówno mniejsi artyści, jak i czołowe nazwiska cosplayowej estrady, którzy walczą na scenie o atrakcyjne nagrody od naszych sponsorów. Nad bezproblemowym przebiegiem konkursu czuwa jedna z najbardziej utytułowanych i rozpoznawalnych polskich cosplayerek - Aleksandra “Shappi” Tora, dając tym zmaganiom gwarancję najwyżej jakości i prestiżu.
2021-2023: Wielki comeback po pandemii
Pandemia COVID-19 odcisnęła mocne piętno na całej branży targowej. Dzięki wytężonej pracy naszego zespołu, już w 2021 roku udało się przywrócić PGA do kalendarza wydarzeń MTP. 15. edycja targów, odbywająca się jeszcze w reżimie sanitarnym, była jedynym tak dużym wydarzeniem na świecie, które doszło do skutku w formie stacjonarnej.
Rok później Poznań Game Arena odbyło się z pełnym rozmachem. Do stolicy Wielkopolski powróciły topowe gamingowe marki, a wydarzenie odwiedziło ponad 47 tysięcy zwiedzających.
W 2023 mogliśmy już na dobre zapomnieć o pandemii i dalej rozwijać nasze wydarzenie… co robimy dalej, szykując się na 2024!